Hvordan bestemme betongens trykkfasthet i eksisterende konstruksjoner?

Byggforskserien viser framgangsmåten for å bestemme betongens trykkfasthet i en eksisterende konstruksjon eller konstruksjonsdel i henhold til NS-EN 13791.

Utborede betongkjerner for trykkprøving 
Utborede betongkjerner for trykkprøving. Foto: SINTEF


Bestemmelse av betongens trykkfasthet i eksisterende konstruksjoner kan være aktuelt ved blant annet rehabilitering og der det er usikkerhet om betongens trykkkapasitet.

Anvisning 520.033 Bestemmelse av betongens trykkfasthet. Uttak og prøving av sylindre inneholder:
  • Framgangsmåte for uttak, prøving og vurdering av fasthet basert på trykkprøving av utborede betongkjerner
  • Metode for å bestemme karakteristisk sylindertrykkfasthet basert på antall kjerner i en prøveserie
  • Tilhørende klassifisering i standard trykkfasthetsklasser

Metodene i standarden suppleres med SINTEFs egne anbefalinger når formålet er å bruke prøveresultatene i kapasitetsberegninger for den aktuelle konstruksjonen.

Hvem er anvisningen for?

Målgruppa er fagpersoner som jobber med vurdering og dokumentasjon av betongens trykkfasthet:
  • Rådgivende ingeniører
  • Entreprenører
  • Laboratoriepersonell

  

SINTEF tester trykkfasthet i betong

SINTEFs laboratorier har utstyr og kvalifisert personell til å utføre en rekke standardtester på betong.
 
 
Testing av trykkfasthet i betong
 
 

18.12.2025